Postup při výrobě senáže

Zelená píce, např. žito, travní porosty či vojtěška, se pomocí žacího stroje poseče a nechá rovnoměrně zavadnout tak, aby byla sušší než čerstvá, ale vlhčí než seno. Při dobrém počasí (teplo a větrno) postačí jeden den i méně. Píce by ale neměla zmoknout, jelikož by se z ní vymyl potřebný cukr.

Žito
Žito
Vojtěška
Vojtěška

Vojtěška patří obecně ke špatně silážovatelným plodinám, nicméně v našich podnebných podmínkách se její senážování provádí často.    

Při sečení i obracení píce je důležité zbytečně nevířit prach, a hlavně se do píce nesmí přimíchat hlína, která může být zdrojem klostridiových bakterií. Tyto bakterie jednak ničí kvalitu senáže a také mohou působit zdravotní potíže krmených zvířat.

Zavadlá píce se nahrne do jednotlivých řádků, aby se mohla snadněji posbírat. Sbírání je možné provádět pomocí řezačky se sběracím zařízením nebo za pomoci sběracích vozů. Sesbíraná píce se poté převáží na uskladnění do silážních jam či silážních vaků. V současné době ale nabývá na významu také lisování píce do balíků válcovitého typu různé velikosti a následnému balení do speciální mechanicky odolné fólie, která je nepropustná pro tekutiny a vzduch.  

V silážních jámách je nutné provést zhutnění senáže. Tento proces probíhá pomocí ocelových válců a musí být proveden velmi důkladně, aby došlo k vytlačení co největšího obsahu vzduchu z píce. Dobré zhutnění zmenší objem píce přibližně na polovinu a zároveň umožní rychlejší nástup anaerobní fermentace. 

Zhutněná píce se v silážních žlabech či na nezpevněných hromadách zakryje fólií, která ji oddělí od okolního vzduchu. Zamezení přístupu vzduchu je nutné pro období fermentace i skladování siláže. Používají se dvě fólie - spodní slabší a průhledná, která přilne k materiálu, a horní silnější fólie. Mezi oběma fóliemi se vytvoří vzduchová izolační vrstva, která vyrovnává kolísání teplot a zamezuje zvlhčování senážované hmoty kondenzací par.

Všechny spoje a okraje plachet musí být zatíženy po celé délce, přičemž k zatížení se používají panely, důlní pryžové pásy, plachty z průmyslové tkaniny, balíky slámy či nejčastěji ojeté pneumatiky z osobních automobilů.  

Posečená píce se kromě silážních jam může skladovat také ve speciálních senážních vacích.


Mechanizační prostředky:

Do senážní linky bývá zapojeno poměrně velké množství sklizňových strojů, jako jsou žací stroje, obraceče, shrnovače, řezačky nebo lisy na balíky. Dále se používají sběrací vozy a jiné dopravní prostředky potřebné k převozu posečené píce a v neposlední řadě nesmíme opomenout stroje používané v silážních žlabech k nahrnování, rovnoměrnému rozprostírání a dusání senážované píce, případně i stroje manipulační pro práci s balíky.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky