Siláž
Siláž patří mezi konzervovaná objemná krmiva pro hospodářská zvířata, zejména pro přežvýkavce, koně a prasata. Je charakterizována nízkou hodnotou pH (3,7 - 5,2), které je způsobeno vznikem organických kyselin, zvláště kyseliny mléčné, která vzniká fermentací nízkomolekulárních sacharidů.
Dle obsahu živin se siláže dělí na bílkovinné, polobílkovinné a sacharidové. Zpracovávají se ze silážní kukuřice, víceletých pícnin, trav, luskovin či luskovinoobilných směsek, krmných zbytků, jako jsou cukrovarské řízky, pivovarské mláto a dalších surovin, které mají dostatečný obsah vodorozpustných sacharidů, které jsou nezbytné pro fermentaci a vznik kvasných kyselin, či vhodný obsah sušiny.
Podle obsahu sušiny v silážované píci a použité technologie rozlišujeme:
- Siláže z čerstvé hmoty - obsah sušiny 22-26 %.
- Siláže z částečně zavadlé píce - obsah sušiny 26-35 %.
- Siláže ze zavadlé píce - obsah sušiny 35-50 %.
Víceleté pícniny se silážují bezvýhradně po předcházejícím zavadání, protože mají nízký obsah sacharidů a obtížnou silážovatelnost. Dlouhodobější zavadaní píce je nežádoucí, protože obvykle dochází k větším ztrátám živin.
Zásady správného silážování: sklizeň píce v nejvhodnějším ročním období, optimální obsah sušiny, silážovat pouze neporušené a zdravé krmivo, optimální délka řezanky, dodržovat zásady technologických postupů, aplikovat účinné konzervační přídavky, ideální silážní sklady.
Podrobný postup tvorby siláže naleznete zde:
Biochemické procesy probíhající ve správně zhotovené siláži: